BezpečnostSociální sítěStahování a sdíleníUlozto_cz

Měli byste sdílet hesla s partnerem či partnerkou?

Sdílení hesel k různým účtům může znít jako naprostá známka důvěry mezi partnery. Bohužel jde ale také o masivní bezpečnostní riziko. Přestože se tak může zdát sdílení hesel jako romantické gesto, něž něco takového uděláte, tak si pořádně promyslete, jestli jde o správný krok, a pokud ano, tak jakým způsobem si hesla bezpečně nasdílíte.

Nesdílejte hesla k úplně všemu

Hesla jsou od ochrany účtů, a některá hesla máte znát jen vy a pouze vy. Nejde nutně o nedůvěru k partnerovi či partnerce (i když nějaká ta zdravá nedůvěra a krytí si zad také někdy neuškodí, protože nikdo nemluví naprostou pravdu vždy a všude), ale také o to, že když někdo další zná vaše heslo, tak jde o bezpečnostní riziko.

Vy si můžete dávat setsakra pozor, aby bylo vaše heslo v bezpečí, ale váš/vaše partner/ka už nemusí zabezpečení tolik řešit nebo se prostě v technice tolik nevyzná, takže ani netuší, kde všude mohou číhat nebezpečí a útočníci, kteří se k heslům chtějí dostat. S heslem tak bude nakládat neopatrně, přestože záměr třeba vůbec nebyl špatný.

Nedůvěra by tedy nemusela pramenit z toho, že prostě partnerovi/ce nevěříte, ale že tu jsou najednou 2 body, ze kterých může heslo uniknout, což prostě zvyšuje riziko úniku hesla. Co se týče třeba vašich naprosto klíčových hesel, tedy k bankovnictví, e-mailové schránce nebo sociálním sítím, tak byste měli heslo znát opravdu jen vy, i když třeba máte v partnera/ku plnou důvěru.

Samozřejmě pak obvykle není dobrý nápad, pokud partner/ka zná opravdu všechna hesla a jsou se schopni dostat i k vašim financím, což může snadno vést třeba k finančnímu zneužívání.

Někdy sdílení hesel a účtů smysl dává

Je jasné, že někdy jde o čistě praktickou záležitost. Jestli sdílíte třeba účet na Netflixu, Uložto nebo máte jiné společné služby jako třeba společný bankovní účet, tak potřebujete heslo znát oba dva, abyste se mohli pohodlně přihlásit. Vymyslet můžete nějaké nové heslo, které se nijak netýká vašich jiných hesel. Takto můžete různé služby využívat oba dva, aniž by to ohrozilo zabezpečení vašich dalších hesel, která nemá znát opravdu nikdo, kromě vás.

Někdy nezáleží na tom s kým hesla sdílíte, ale jak

Rozhodli jste se, že heslo sdílet dává smysl? Teď je potřeba si rozmyslet, jak to uděláte. Podobně, jako se sdílením a předáváním hesel v zaměstnání, je potřeba si dávat pozor. Některé kanály mohou být prostě špatné a zcela nevhodné, protože je velmi snadné z nich hesla získat. Vyhnout byste se rozhodně měli:

  • Posílání přes E-mail – ne, pokud si neplatíte službu, která e-maily zabezpečuje
  • Chatovací aplikace – nikdy pořádně nevíte, kdo se může na vaši konverzaci podívat nebo jestli je šifrování opravdu důvěryhodné a bezpečné
  • Heslo na papíře – NE, NE a do třetice NE. Heslo na papíře může kdokoliv vidět a papír třeba sebrat. Pokud nevíte naprosto dokonale, jak se následně papíru bezpečně zbavit, nebo že dané heslo nikdo neuvidí, tak se tomuhle způsobu vyhněte obloukem
  • Slovně – trochu lepší, ale na veřejnosti hrozí, že vás někdo uslyší

Jak si tedy heslo předat?

Velmi pohodlné je využití správců hesel. Ti nejenom hesla ukládají, ale je zde i možnost hesla bezpečně nasdílet v šifrované formě, a dokonce ani tvůrci těchto správců nevědí, jaká hesla opravdu používáte.

Kromě možnosti sdílení hesel si také můžete bezpečně uschovávat všechna vaše hesla, využít náhodného generátoru hesel, a mít tak své účty pod kontrolou v bezpečí, kdy se ke všem heslům dostanete vy a pouze vy svým jedním opravdu silným heslem.

SPRÁVCEHODNOCENÍWEB
ExpressVPN

Hodnocení

NordPass NAJDETE ZDE

Podobné články

Back to top button