Deep web vs. Dark web – jaké jsou rozdíly?

Možná jste se setkali s pojmy jako Deep web (v překladu Hluboký web) nebo Dark web (Temný web). Často se tyto pojmy zaměňují, ale ve skutečnosti znamenají docela něco jiného. Podíváme se, co oba pojmy znamenají a čím zásadním se liší.
📝Obsah
Jak fungují internetové vyhledávače
Začneme malinko zeširoka. Pokud si vezmeme jakýkoliv běžný internetový vyhledávač typu Google, Seznam, Bing nebo další, tak ty nám nabízejí internetové stránky podle toho, jaký dotaz položíme. Můžeme takto najít produkty v e-shopech, zprávy, recenze, návody ale třeba i videa, obrázky nebo cokoliv jiného, na co si vzpomeneme.
Aby vyhledávače uměly na naše dotazy nabízet relevantní obsah, tak nejdříve potřebují vědět, co vlastně na internetu všechno je. Vyhledávače proto používají roboty, říká se jim crawlery, kteří pravidelně procházejí internetové stránky a snaží se co nejpřesněji vyhodnotit, co se na stránce nachází a na jaké dotazy by byly dané stránky relevantní. Pokud algoritmy crawleru uznají za vhodné, daná stránka se dostane do indexu vyhledávače, což znamená, že se od této chvíle může objevovat ve výsledcích vyhledávání.
Podle různých kritérií pak vyhledávače stránky řadí a nabízí výsledky vyhledávání. Pokud tedy něco vyhledáme, tak dostaneme výsledky prakticky okamžitě. Vyhledávače totiž neprojdou během pár desetin sekundy celý internet, protože už to někdy v minulosti udělal crawler daného vyhledávače.
Vyhledávače tedy pravidelně prochází weby a jednotlivé stránky, a hledají nový obsah, nebo aktualizují informace o obsahu starším, pokud se změnil. Crawlery také fungují tak, že pokud navštíví jednu stránku, tak následně postupují tak, že navštěvují jednotlivé odkazy na dané stránce. Tímto způsobem se může crawler dostávat na další a další stránky a objevovat obsah. Majitelé webů mohou tomuto postupu pomáhat například tak, že vyhledávačům předkládají takzvanou Sitemap, což je ve zkratce pouze obsah webu a všechny stránky na něm.
Deep web je obsah, který vyhledávače nemohou vidět
Začali jsme zeširoka, protože jsou tyto informace zásadní pro pochopení fungování Deep webu. Deep web je součást internetu, která není viditelná nebo dostupná vyhledávačům. Crawlery tedy tyto stránky z nějakého důvodu nemohou navštívit, projít a zaindexovat.
Mohlo by se zdát, že tohoto obsahu zase tak moc není, ale opak je pravdou. Ve skutečnosti je Deep web naprosto zásadní část internetu. Jde třeba o tyto stránky:
- Zaheslované stránky nebo služby – Na tyto stránky se vyhledávače nedostanou, protože je to možné pouze se znalostí hesla. Do této kategorie bychom mohli zařadit třeba i e-mailové schránky, ke kterým máme soukromý přístup pouze my
- Stránky, o kterých vyhledávače neví – Některé weby jsou schválně skryté a nevedou na ně žádné odkazy. Vyhledávače pak netuší o jejich existenci a nemohou je tedy projít. Do této kategorie bychom mohli zařadit mimo jiné také velmi nepřehledné weby, které nemají jasnou strukturu a vyhledávače se jimi prostě nezabývají, protože nejsou kvalitní.
- Stránky, které vyhledávač neprojde z technických důvodů – Aby stránku mohl crawler projít, je potřeba, aby splňovala nějaké technické požadavky. Některé weby tyto požadavky nemusí splňovat, nebo jsou naprogramovány schválně tak, aby jim crawlery nerozuměli a tedy je ani neprocházeli.
Obsahu na Deep Webu je opravdu hodně a v podstatě všichni nějaký tento Deep Web používáme. Nejde o nic zvláštního, a že vyhledávače nemají k nějakému obsahu přístup, je zcela v pořádku a zcela žádoucí.

Dark web je přístupný jen za pomoci speciálního software
Dark web, tedy Temný web, je část internetu, která je umístěna na speciálních sítích, kterým se říká Darknet. Tyto sítě využívají klasického internetu, ale aby se k nim bylo možné připojit, tak je potřeba speciální software nebo konfiguraci. Dark web je tak součást Deep webu, protože ho nelze navštívit jen tak, ale je potřeba splnit nějaké požadavky. Může jít o menší sítě, ale také velké sítě typu Tor, Freenet nebo I2P.
Ke každé této síti se připojuje jiným způsobem, ale typicky je potřeba software, který anonymizuje uživatele a šifruje obsah pomocí různých metod. Dark web je tak místem, kde jde především o plnou anonymitu uživatelů, ale také zcela nulovou cenzuru obsahu.
Je připojení k Dark Webu legální?
Ano. Používání Dark Webu je zcela legální a existuje řada zcela rozumných důvodů, proč je tato naprostá anonymita vyžadována. Velká část populace Dark Webu jsou jen lidé jako vy, kteří chtějí internet používat zcela anonymně, obejít cenzuru a chránit své soukromí. Je to bezpečný způsob, jak whistlebloweři, aktivisté nebo novináři mohou sdílet informace, aniž by riskovali pronásledování od svojí vlády nebo kohokoliv jiného. Různé sociální sítě, jako třeba Facebook, fungují i na Dark Webu, protože se tak mohou propojit i uživatelé ze zemí, kde by jim za používání této sítě hrozily postihy, a mají tak přístup k necenzurovaným informacím.
Protože jde ale o naprosto necenzurovanou část internetu, tak asi nepřekvapí, že Dark Web je místem, kde se děje i řada nelegálních činností, které už si asi domyslíte sami.
Zjednodušeně řečeno tedy samotným přístupem na Dark Web neporušuje žádné zákony, ale jeho používání může být velmi nebezpečné, pokud se nechráníte.