Můj Facebook – jak se zaregistrovat a přihlásit na svůj účet
📝Obsah
Kde se přihlásit na můj Facebook účet
Facebook v posledních letech ze své popularity hlavně u mladší generace hodně ztratil, ale pořád jde o největší sociální síť na světě, se kterou je prostě potřeba počítat. Aplikace jako WhatsApp, TikTok, Snapchat, Instagram (Instagram je navíc ve vlastnictví Facebooku) sice pomalu ale jistě přebírají otěže jak v oboru sociální sítě, tak způsobu chatování, ale Facebook vždycky bude ta sociální síť, která to všechno opravdu začala.
Přihlášení na Facebook najdete přímo na webu www.facebook.com. Pozor na varianty domény. Naprosto vždycky vždycky vždycky je potřeba být na facebook.com. Všechny ostatní varianty jako facebook.cz nejsou správné a mohou naopak vést na podvodné stránky, které se pomocí phishingu mohou dostat k vašim přihlašovacím údajům.
Správná varianta ale může být například cs-cz.facebook.com, tedy namísto www na začátku najdete jazykovou verzi Facebooku. V tomto případě by „cs“ znamenalo češtinu a „cz“ Českou republiku. U nás to zrovna potřeba není, protože česky se mluví jen v České republice, ale někdy je potřeba rozlišit jak jazyk, tak zemi – třeba německy se mluví ne jenom v Německu.
PŘIHLAŠOVACÍ STRÁNKU FACEBOOKU NAJDETE ZDEFacebook výrazně zjednodušil přihlašovací stránku, která obsahuje pouze základní popis této sociální sítě, a formulář k přihlášení nebo založení účtu.
Facebook umožňuje přihlášení více účtů najednou – jak na to?
Facebook si pamatuje, které účty se v internetovém prohlížeči přihlásily. Snadno je pak možné mezi účty přepínat, kdy pak není potřeba vyplňovat přihlašovací e-mail, ale stačí pouze heslo. Není to extrémní časová úspora, ale stejně se to hodí. Jak tedy na to?
Abyste tuto možnost využili, potřebujete mít více účtů. Na jeden z nich se klasicky přihlásíte, a pak se jen odhlásíte.
Úvodní stránka Facebooku najednou nebude v levé části ukazovat popis, ale účty, které se na Facebook z daného prohlížeče přihlásily. Pro přihlášení pak stačí jen kliknout na obrázek tohoto účtu a zadat heslo.
Jestli chcete tato nedávná přihlášení odstranit, smažte z prohlížeče cookies nebo klikněte na X v levém horním rohu obrázků těchto účtů přímo na přihlašovací stránce Facebooku.
Mezi účty lze také snadno přepínat. Pokud jste přihlášeni k jednomu účtu, můžete se také snadno na pár kliknutí přihlásit k účtu jinému.
- V pravém horním rohu klikněte na šipku, čímž se vám otevře menu
- Vyberte Přepnout účet a vyberte, ke kterému účtu se chcete přihlásit
- Stačí zadat správné heslo a je to
Vedle účtů také vidíte počet notifikací, které u účtu visí. Tato možnost se hodí, když máte třeba z pracovních důvodů účtů více. Nemusíte pořád překlikávat a kontrolovat, ale vše vidíte z jednoho místa, takže si účet přepnete, až když je potřeba, tedy když se chcete podívat na nějakou notifikaci.
Messenger jako oddělená chatovací aplikace Facebooku propojená s Instagramem
Facebook dříve fungoval pod jednou aplikací, ale na mobilech dnes funguje rozdělený na samotný Facebook jakožto sociální síť, a Messenger, tedy chatovací aplikace. Aby bylo možné si s někým psát, je tak potřeba kromě aplikace Facebooku stáhnout i Messenger (vlastně to úplně nutné není, což se dozvíte pod dalším nadpisem).
Protože je Facebook a Instagram jedna společnost, spravující 2 největší sociální sítě, i funkce se postupně propojují, takže lze postupně psát z chatu Instagramu na Messenger, a naopak. V praxi si pak uživatel využívající obě tyto sociální sítě zvolí, která aplikace bude výchozí, ta tu pak může využívat napříč kontakty, což je šikovné a ušetří to nějaké místo na mobilu.
Jak používat na mobilu Messenger i bez aplikace
Pokud si stáhnete aplikaci Facebook na telefon, tak vidíte, když vám někdo napíše zprávu. Abyste si ji ale přečetli nebo na ní odpověděli, jste odkázáni na stažení aplikace Messenger. Pokud jí využíváte často, asi to není problém, ale hlavně když vám jde o jednorázovou odpověď na jednu zprávu, třeba když jste na dovolené, tak asi úplně Messenger jenom kvůli tomuhle úkonu nepotřebujete stahovat.
Facebook ve webové verzi na PC nabízí obě funkce, což je vlastně také klíč k tomu, jak moci chatovat i bez stažení Messengeru z telefonu.
Klíčem je využít Facebook z internetového prohlížeče (tedy bez použití aplikace), kdy si tento prohlížeč na mobilu přepnete do režimu Stránky pro počítač (například v Google Chrome to jde snadno – v pravém horním menu kliknete na 3 tečky, otevře se menu, a jen zakliknete Stránky pro počítač.
Tímto se vám budou otevírat stránky tak, jako byste byli na PC, jen samozřejmě menší. V tuto chvíli ve webové aplikaci funguje i chatování po Facebooku, které zpřístupníte stejně, jako jste zvyklí na počítači. Není to zrovna pohodlné a nevypadá to moc pěkně, ale funguje to, a pro jednorázovou odpověď se to určitě hodí. Když šetříte data a nechcete stahovat aplikaci, tak můžete odpovědět právě takto.
Až budete hotovi, stačí jen prohlížeč zase přepnout do režimu pro mobily, čímž se vám i webová aplikace přepne do pěknějšího stavu uzpůsobeného menším obrazovkám, ale zase nepůjde chatovat.