BezpečnostStahování a sdílení

Jak zdarma sdílet soubory, které se nevejdou do e-mailu

Asi každý zažil situaci, kdy bylo potřeba někomu poslat nějaký soubor, který se ale nevešel do přílohy e-mailu. Typicky jde o fotky, ale třeba i objemnější dokumenty nebo naprosto cokoliv jiného. Podíváme se na způsoby, jak zdarma uložit nebo nasdílet soubory. Existuje i řada dalších, ale tyto jsou nejověřenější, jednoduché na použití a všeho všudy se osvědčily i za dlouhá léta.

Google Disk / Google Drive

Výhody:

 • Zdarma úložiště 15 GB
 • Je možné sdílet pouze před odkaz
 • Snadná synchronizace souborů i složek s ostatními

Nevýhody:

 • Pro nahrávání je potřeba mít Google účet

Google Disk je služba od Googlu, což samo o sobě zaručuje vysoký stupeň kvality. Každý, kdo si založí účet u Googlu, dostane k dispozici nejem například e-mailovou schránku Gmail, ale také Google Disk (v angličtině Google Drive), což je úložiště na vaše soubory, které pak máte k dispozici odkudkoliv, kde je internetové připojení. Zdarma dostane každý 15 GB prostoru, který by měl velmi pohodlně stačit na dokumenty, spousty fotek a tak podobně. Za měsíční poplatek od 60 Kč měsíčně (nebo i levněji při roční platbě) lze tento prostor navýšit.

Velmi snadno si můžete synchronizovat soubory třeba v kanceláři a doma, nebo využít klasických editorů jako Google Docs, Google Sheets nebo Google Slides, což jsou varianty pro alternativy od Microsoftu, tedy Word, Excel a PowerPoint. Skvělá je i možnost řazení a sdílení nahraných souborů. Snadno si vytvoříte potřebné složky, do kterých si soubory rozřadíte podle potřeby.

U sdílení je možné vybrat uživatele, kteří mají také účet u Googlu. Těm se nasdílené soubory objeví v záložce Sdíleno se mnou. Pokud nasdílíte celou složku, můžete do ní pak nahrávat všechny soubory, které chcete s daným člověkem nebo lidmi sdílet. Sami si pak nastavíte, jestli uživatelé mohou soubory upravovat, nebo si je jen prohlížet a stáhnout.

Sdílet soubory můžete i pouze za pomoci odkazu, který bude fungovat i pro uživatele, kteří účet u Googlu nemají – klikněte na soubor nebo složku pravým tlačítkem myši a vyberte Sdílet. Poté je potřeba změnit nastavení, kdy mají k souboru přístup všichni uživatelé s odkazem a případně také jaké pravomoci se souborem mají.

Všeho všudy je Google Disk skvělou volbou pro sdílení i větších souborů s naprosto kýmkoliv, ať už službu používá, nebo ne. Jediné, co je potřeba, je si založit zdarma Google účet. Bez účtu nelze služby využívat a soubory sdílet, ale lze si je stahovat nebo upravovat, pokud vám někdo zašle odkaz.

GOOGLE DISK NAJDETE ZDE

Uložto.cz

Výhody:

 • Zdarma i bez registrace
 • Pro registrované velmi snadná administrace všech nahraných souborů
 • Sdílení před odkaz
 • Neomezený prostor

Nevýhody:

 • Rychlost stahování zdarma je omezena na 250 až 350 kB/s
 • U citlivějších souborů je potřeba si dát pozor na nastavení, aby nebyly veřejně dostupné

Velmi zajímavou variantou pro sdílení souborů je i služba Uložto, kterou najdete na Ulozto.cz. Většina z nás jí možná zná hlavně jako místo, kde jde soubory stahovat, ale je možné jí využít i jaké pohodlný způsob, jak něco někomu nasdílet před odkaz.

I neregistrovaný uživatel může cokoliv nahrát a následně získá k souboru administrační odkaz, díky kterému může upravovat například viditelnost souboru ve vyhledávání na Uložto, ale soubor třeba zaheslovat nebo smazat.

Následně dostanete odkaz ke sdílení, který pak jen zašlete libovolným způsobem, třeba po e-mailu nebo jakémkoliv chatovacím programu.

Když se na Ulozto_cz zdarma zaregistrujete, máte soubory pohodlně k dispozici přímo ve vašem účtu, pohodlně si je rozřazujete a ne potřebujete žádný administrační odkaz – stačí se jen přihlásit k účtu a vše vidíte a upravujete podle libosti.

Výhoda Uložto je v neomezeném úložném prostoru, kdy můžete nahrávat i sdílet naprosto dle libosti. Nevýhoda je pak v tom, že pro ty, co soubory stahují, platí omezení pro rychlost stahování zdarma, která je limitována na přibližně 250-350kB/s. Pro stahování maximální rychlostí internetového připojení je pak potřeba se na Uložto zaregistrovat a zakoupit kredity.

Větší soubory se pak mohou stahovat desítky minut, opravdu velké soubory klidně i hodiny. Pro sdílení dokumentů, pár fotek nebo něčeho podobného je Uložto velmi pohodlná volba, u větších souborů bude lepší jiná varianta, která neomezuje rychlost stahování.

ULOŽTO NAJDETE ZDE

Dropbox

Výhody:

 • Možnost sdílení před odkaz s řadou nastavení – zaheslování, časový limit
 • Stahuje se maximální rychlostí i bez založeného účtu

Nevýhody:

 • Pro nahrání souborů je potřeba si založit účet
 • Ve verzi zdarma jen 2 GB prostoru pro data

Dropbox je na našem seznamu nejstarší službou, která se ale za více než desetiletí na trhu vypracovala v lídra trhu. Použití je jednoduché, pohodlné, spolehlivé a v zásadě na jakékoliv platformě. Soubory můžete nahrát a nasdílet odkudkoliv a na pár kliknutí si nastavíte možnosti nasdílení včetně třeba hesla nebo časového limitu pro stažení.

Ten, komu soubory sdílíte, může, ale nemusí mít na Dropboxu účet. Stahování následně probíhá opravdu svižně a na nic se nečeká. Pokud ale sami chcete něco nahrávat, účet si musíte založit. V základní verzi je zcela zdarma a úložiště 2 GB na skoro vše pohodlně stačí. Je ale potřeba říci, že jde z námi zmiňovaných služeb o rozhodně nejmenší prostor pro ukládání souborů.

DROPBOX NAJDETE ZDE

Podobné články

Back to top button