Sociální sítě

Co je to sociální síť TikTok a jak se liší od Facebooku nebo Instagramu?

Jak fungují tradiční sociální sítě

Sociální sítě se asi navždy staly pevnou součástí životu většiny z nás. Někdo se jim více či méně úspěšné brání, někdo si bez nich život nedokáže představit, ale pravda je ta, že jestli máte chytrý telefon nebo alespoň počítač připojený k internetu, tak na nějaké sociální síti pravděpodobně jste také.

Sociální sítě jako Facebook jsou sice dnes už také komplikované, ale pořád ještě principiálně relativně srozumitelné i starší generaci. Je to prostě místo, kde je možné si do své sítě přidat přátele, sledovat jejich životy, fotky, ale také se zvát na akce, společně hrát hry, sdílet zprávy a informace ze světa a chatovat. Dnes už hlavně kvůli obrovskému množství reklamy Facebook hlavně u mladé generace ztrácí, ale svůj podíl na tom má i fakt, že na Facebooku nebo Twitteru se prostě převážně píše.

Pak tu máme řekněme další generaci sociálních sítí, do které bychom mohli zařadit hlavně Instagram, který je dnes také majetkem společnosti Facebook. Na Instagramu už se nesdílí psaný projev, ale primárně fotografie a krátká videa. K tomuto účelu nabízí Instagram řadu filtrů, které fotky prakticky okamžitě zkrášlí a vylepší podle vůle fotografa, ale může jít i o zábavné hříčky jako automatické přidání psích uší, slunečních brýlí a desítek dalších vylomenin.

A pak přišel TikTok

Už Instagram je hlavně pro starší generaci poměrně nepochopitelný, protože komunikace mezi lidmi v zásadě nijak neprobíhá textovou formou, ale pouze přes obrázky. Pak ale přišel TikTok, který dokonce úplně odřízl možnost fotografií. Uživatelé této sociální sítě komunikují pouze formou krátkých videí.

Není velkým překvapením, že tohle je prostě sociální síť pro mladé. Dokonce tak moc, že ani nemá žádné webové rozhraní, takže tuto síť nejde používat na počítači, jako to jde velmi pohodlně u Facebooku nebo Twitteru a méně pohodlně u Instagramu. TikTok jde používat prostě jen přes mobilní aplikaci pro Android nebo iOS.

TikTok pro Android najdete ZDE TikTok pro iOS najdete ZDE

Vytvořená videa lze opatřit filtry, přidávat k nim zvuky, zrychlovat, zpomalovat a v zásadě všechno, co člověka napadne nebo i nenapadne. Hlavní složkou je také synchronizace rtů s písničkami, které jsou součástí velkého množství klipů.

 Jestli si chcete udělat představu, jak obsah na této sociální síti vypadá, stačí se podívat na video níže. Buď se vám bude líbit a rádi se přidáte, stejně jako více než 1,5 miliardy uživatelů (a podle doby, kdy čtete tento článek dost možná i více), nebo vám to bude připadat hodně stupidní a od TikToku si budete držet náležitý odstup:

https://www.youtube.com/watch?v=HqM5dhqL158

Je pravda, že některé klipy, videa a podobně jsou prostě o ničem, ale někteří uživatelé si s nabídkou opravdu vyhrají a vytvořené klipy mají zajímavý nápad, provedení a naplno využívají možností, které jim TikTok přináší.

Pro je TikTok ve světě tak kontroverzní?

TikTok je čínská aplikace, která je na tamním trhu známá jako Douyin. TikTok je tak vlastně jen název pro trhy po expanzi. Přestože se mnohým může dost možná oprávněně zdát aplikace prostě taková divná a její kouzlo těžko uchopitelné nebo pochopitelné, asi jen složitě bychom hledali důvod, proč i něco takto divného zakazovat na celostátní úrovni.

O zákazu TikToku se ovšem velmi čile hovoří v USA. Nejde o aplikaci samotnou a její funkčnost, ale právě o fakt, že jí provozuje čínská společnost ByteDance. Hlavní obavou je pak fakt, že čínská společnost může získávat informace o uživatelích. Nic podobného se sice neprokázalo, ale rozhodně nelze nic takového ani vyloučit. Je to ale velmi vážná obava, která se s obrovsky rychle rostoucí sociální sítí pojí.

Řešení pak nestojí na úplném vypnutí TikToku, ale přesun do míst, kde lze kontrolovat a regulovat, jak se s uživatelskými daty zachází.

Podobné články

Back to top button