Sdílení obsahu

Proč služby jako Uložto nabízejí stahování zdarma?

Stahování zdarma je dnes standard

Služby jako Ulozto_cz, Fastshare, eDisk ale i řada dalších nabízejí stahování zcela zdarma a dokonce i bez registrace. Jak ale mohou fungovat nebo dokonce vydělávat, když soubory opravdu je možné stahovat zdarma a na jejich webech dokonce není prakticky žádná reklama?

Všechny tyto weby nabízí stahování libovolných souborů zdarma, ale typicky se můžete setkat se dvěma omezeními:

  1. Rychlost stahování – rychlost je nastavena tak, abyste i větší soubor stáhli v rozumném čase, typicky třeba film stáhnete v řádu desítek minut, ale rozhodně nevyužijete plný potenciál vašeho internetového připojení
  2. Počet stahovaných souborů najednou – najednou můžete stahovat pouze 1 soubor. Jestli chcete stahovat třeba více souborů najednou, můžete zkusit nějaké finty, ale toto omezení obecně platí

V praxi to znamená, že služby nabízí velmi použitelný způsob, jak stahovat zdarma, ale nejsou moc určeny k tomu, abyste si třeba okamžitě stáhli film, seriál, hru nebo obecně jakákoliv objemnější data, protože je obvykle potřeba nějakou dobu počkat. To není problém, když začnete stahovat včas, ale ne vždy je tu tato možnost.

Stahování za kredity řeší všechna omezení

A zde přichází na řadu způsob, jakým tyto služby vydělávají peníze. Aby se omezení zrušila, je potřeba si službu zaplatit. Můžete mít měsíční předplatné, ale také platit jen za soubory, které stáhnete, podle toho, jaká varianta je pro vás nejlepší.

Při zaplacení služby můžete stahovat kolik chcete a maximální rychlostí vašeho internetového připojení. To se někdy prostě hodí, a když se chcete na nějaký film podívat co nejdříve a nečekat, tak je tato varianta opravdu super.

Skvělé je navíc i to, že vám i po zaplacení pořád zůstává možnost stahování zadarmo. Když tedy nespěcháte, v pohodě soubor stáhnete zadarmo s omezeními, ale když chcete, aby stahování opravdu frčelo, zvolíte placenou variantu za kredity, které se vám strhávají pouze při stahování bez omezení.

Jak je to s cenou?

Asi by se mohlo zdát, že tyto služby budou drahé, ale není tomu tak. Pokud bychom brali nejdražší varianty, dostáváme se na cenu za stažení filmu někam ke 2 Kč, při opravdu vysoké kvalitě videa pak kolem 5 Kč. To rozhodně není nic, co by provětralo peněženku, ale za to pohodlí to někdy prostě stojí.

Proč nenabízet pouze placenou variantu?

Můžeme se ptát, proč tyto služby vůbec nabízí neplacenou možnost stahování, a nefungují jen na variantě za peníze? Když nabídnete produkt zdarma, který si může každý snadno vyzkoušet a líbí se mu, tak pak tolik nevadí utratit pár korun. Naopak kdyby všechno bylo hned placené, tak dost možná bude platících zákazníků výrazně méně.

Na podobném principu fungují takzvané free2play hry. Hra samotná i se všemi funkcemi je zdarma, ale pomocí plateb přímo ve hře lze urychlit postup, získat nové vzhledy do hry a tak podobně. Někdy je tento systém nenáviděný, zvlášť když je velmi agresivní a nutí hráče platit za postup ve hře, ale mnohdy jde pouze o kosmetické změny, kdy hráči rádi zaplatí pár korun za to, aby jeho postava vypadala tak či onak. Jiné možnosti jsou pak streamované filmy, jako na webech typu FreeFilm.to nebo FreeSerial.to, ovšem zde je zase vždy reklama, někdy dost otravná.

Stahovací služby typu Ulozto_cz jsou podobné. Nabízí produkt zdarma s nějakým omezením, které ale rozhodně umožňuje jeho použití (tedy soubor v pohodě stáhnete), ale pokud chcete opravdové pohodlí, je potřeba dát pár korun, čímž se otevřou všechny funkce a uvolní jakákoliv omezení.

Díky tomu, že jde o službu zdarma, tak si jí také lidé oblíbí, využívají pro stahování, což následně znamená obrovské množství obsahu, což je vlastně to, co Ulozto.cz odděluje od konkurence.

Co se týče stahování zdarma, tak je tento princip velmi přívětivý pro všechny, a pokud zrovna opravdu na soubory nespěcháte, tak není vůbec žádný problém nikdy nezaplatit ani korunu.

Podobné články

Back to top button