Sdílení obsahu

Jak na Disku Google vytvořit a nasdílet Dokument, Tabulku nebo Prezentaci

Disk Google™ funguje nejenom jako prostor pro data všeho druhu, která si můžete nahrát a pohodlně se k nim dostat odkudkoliv, ale nabízí také řadu služeb, díky kterým můžeme snadno a rychle vytvářet běžné dokumenty, tabulky nebo prezentace, sdílet je s dalšími lidmi, ale také je udržovat neustále aktuální díky možnosti editace.

Podíváme se, jak si na Disku Google vytvoříme Dokumenty, Tabulky nebo Prezentace (tedy alternativy k aplikacím Microsoft Office – Word, Excel a PowerPoint, ovšem zcela zdarma), a jak je nasdílet a nastavit oprávnění.

Založte si Google účet

Tento krok můžete v pohodě přeskočit, jestli už účet u Googlu máte. Jestli ne, zamiřte sem a klikněte na „Vytvořit účet“. Během registrace zadejte jméno, vyberte si své uživatelské jméno a zvolte silné heslo. V dalším kroku můžete zadat telefonní číslo a sekundární e-mailovou adresu, a také datum narození. Poté jen potvrdíte podmínky použití a účet je vytvořen a připraven k použití.

Přejděte na Google Disk

Na Google Disk můžete přejít kliknutím na tento odkaz, nebo jděte na stránku Google.com (nebo v zásadě jakoukoliv jinou stránku se službou od Googlu), v pravé horní straně obrazovky klikněte na symbol 9 teček. Po rozkliknutí uvidíte dostupné aplikace, tak vyberte aplikaci Disk

Vytvořte dokument, tabulku nebo prezentaci

Na levé straně vidíme Menu. Nejzásadnější položky jsou Můj disk, což jsou vaše nahrané nebo vytvořené soubory, a Sdíleno se mnou, což jsou soubory, které s vámi někdo sdílí ze svého Google Disku. Nad tímto menu vidíme ikonku Přidat. Zde si můžeme vytvářet složky, ale hlavně nové soubory jako Dokumenty, Tabulky nebo Prezentace. Pro účely návodu vybereme Dokument, ale v principu je jedno, jaký typ vytvoříme.

Editujte dokument

Tvorba a editace Dokumentu probíhá velmi podobně, jako u již zmíněných aplikaci Microsoft Office. Výsledný dokument můžeme nechat na Google Disku, ale v případě potřeby si ho také stáhnout v různých formátech, které jsou kompatibilní s Wordem/Excelem/PowerPointem, ale třeba také ve formátu .pdf a mnoha dalších. Stačí jen vybrat Soubor > Stáhnout a poté vybrat formát.

Sdílejte soubor s dalšími lidmi

Některé soubory můžete chtít mít jen jako soukromé, jiné můžete chtít s někým nasdílet. Pro sdílení vyberte v pravém horním rohu obrazovky tlačítko Sdílet. Jestli chcete sdílet celou složku s celým obsahem, nebo jakýkoliv jiný soubor, můžete také přímo v seznamu souborů kliknout na daný soubor pravým tlačítkem a vyberte Sdílet.
Otevře se vám okno s možností sdílení. Vepište emailové adresy uživatelů s Google účty (může se jednat i o propojené sekundární adresy), nebo celé skupiny, jestli je máte na Googlu vytvořeny. Poté se vám zobrazí oprávnění uživatelů, se kterými soubory sdílíte:
Editor: Může soubor upravovat, měnit oprávnění, ale také soubor dále sdílet
Komentátor: Může do souboru přidávat poznámky
Čtenář: Může soubor pouze číst bez úprav
Je potřeba upozornit, že Komentátor i Čtenář si mohou soubor stáhnout a u sebe dále upravovat. Jen nemohou upravovat nasdílenou verzi.
Poté soubor nasdílejte a můžete i přidat zprávu nebo upozornění e-mailem.

Sdílení souboru přes odkaz

V okně po kliknutí na tlačítko Sdílet najdete také možnost sdílet přes odkaz. Odkaz si můžete zkopírovat, ale bude fungovat jen pro uživatele, kterým už byl soubor nasdílej. Tuto možnost můžete změnit a nastavit tak, aby byl soubor přístupný pro všechny, kdo mají odkaz. Během tohoto nastavení můžete také upravit oprávnění k souboru. Možnost sdílení přes odkaz se hodí ve chvíli, kdy soubor sdílíte s někým, kdo nemá Google účet.

Soubory můžete editovat společně v reálném čase

Pokud s někým nasdílíte Dokument, Prezentaci nebo Tabulku a udělíte editorská oprávnění, můžete snadno v reálném čase všichni dělat úpravy. Pokud někdo něco do dokumentu dopíše, všichni okamžitě uvidí změnu.

Podobné články

Back to top button