Stahování a sdílení

Co je cloudové úložiště a jaké jsou příklady této služby?

Co je cloudové úložiště

Cloudové úložiště, zkráceně jen cloud (čti klaud) je služba, díky které můžeme přenést po internetu data, která se tak uschovají na jiné zařízení, a jsou poté dostupná online. O cloudová úložiště se typicky starají společnosti, kterých je prakticky nespočet. Tyto společnosti se pak starají o uložení a dostupnost těchto dat.

Pokud chceme, můžeme si založit svůj vlastní server i doma, ale na toto už jsou potřeba technické znalosti, aby vše fungovalo a bylo zabezpečené.

V praxi si tedy vybereme nějakou cloudovou službu, například Google Drive. Na této službě máme prostor pro uložení dat. Data můžeme na Google Drive nahrát, a poté si je stáhnout z jakéhokoliv jiného zařízení, které je připojeno k internetu a kam se přihlásíme pod stejným účtem.

Příklady cloudových úložišť

Cloudové úložiště nemusí být jenom úložiště na libovolné soubory, jako jsme uvedli v příkladu Google Drive, ale může jít i o specializované služby.

  • Například webové stránky jsou také uloženy na cludovém úložišti, které se stará také o to, aby klienti mohli ke stránkám přistupovat
  • Pokud hrajete hry, různé služby mohou ukládat na cloud vaše statistiky nebo uložené pozice
  • Cloudové služby jsou třeba e-mailové servery, kdy máte e-maily uloženy také někde na internetu, ale přistupujete k nim odkudkoliv
  • Na cloud se mohou zálohovat i třeba vaše mobilní data, kontakty, zprávy a tak podobně. Při výměně přístroje se pak stačí přihlásit pod stejným účtem, a všechna data se z cloudu načtou do mobilu tak, že je telefon nastavený stejně, jako telefon starý

Cloudová úložiště a obecně cloudové služby se stávají ve světě internetu stále rozšířenější. V praxi může taková služba vypadat třeba tak, že vy doma máte namísto počítače pouze přístroj, který komunikuje s cloudovou službou. Veškeré výpočty, které normálně probíhají přímo u vás doma na hardwaru vašeho počítače, se přesunou na cloudovou službu, která pak jen zasílá výsledky toho, co vy chcete.

Podobně (a zatím ne úplně úspěšně) funguje projekt Stadia od Googlu. Za měsíční poplatek můžete okamžitě hrát z výběru her, které ani neinstalujete, protože se o prostor pro hru i výpočetní výkon starají servery Googlu. Vy tak vlastně jen dostáváte výsledný obraz ze hry. V principu by takto hry šly hrát, ale zatím se úplně nevyřešila odezva tak, aby bylo hraní nerozeznatelné od toho, když máte hru nainstalovanou na svém zařízení. Je to ale spíše otázka času.

Podobné články

Back to top button