Koktejl

Proměňte svůj domov v útulné hnízdečko na zimní lenošení

Když může sezónní nádech dostat váš šatník, tak pro by se s přibývajícími dny nemohl proměnit i váš byt, tedy místo, kde trávíte v zimě kvůli tmě a zimě velkou část času? Dlouhé večery totiž mohou být nejen skvělou příležitostí, jak se konečně pustit do úprav, na které přes letní shon nebyl čas, ale zamyslet se i nad tím, jak můžete ze svého domova udělat to pravé místo právě pro vás.

Světlo a stín

Když se řekne proměna bytu, tak si každý hned představí něco velkého. Změna barvy stěn, nový nábytek nebo dokonce proměna dispozic bytu. Což je rozhodně někdy potřebný zásah do prostoru, v němž žijete, ale ne vždy na to v životě máte prostor, řemeslníky po ruce, když jsou potřeba, a hlavně finance. Je proto možné začít i s něčím jednodušším. A co jiné nevyužít v dobách, kdy je polovinu dne venku tma než světlo?

Severské národy na to přišli již velmi dávno, že pro dobrý mentální stav je potřeba mít v zimním období kolem sebe dostatek světla. A to nejen přirozeného, ale když se nedostává, tak také samozřejmě toho umělého. A že je dobré se na tento aspekt bydlení zaměřit.

Často se doporučuje nemít jen jeden centrální zdroj světla, ale i menší a slabší zdroje, které jak utváří útulnou atmosféru, ale pomáhají mozku se nezaměřovat jen na jeden centrální bod. Mohou nám k tomu pomoci například lampy z Halo Design. Vděčné jsou ale také LED pásky, bodová světla nebo světelné řetězy. Pro milovníky přírody a chataření samozřejmě poslouží i vhodně a bezpečně umístěné lampy se svíčkami.

Balzám na psychiku

Rozptýlené světlo přicházející z více zdrojů najednou působí na vaši psychiku jako balzám, protože navozuje dojem, že se nacházíte ve skutečném denním světle. Což náš mozek kvituje velmi pozitivně a dopřává nám tak hormony napomáhající aktivitě. Pokud však světlo utlumíte, mění se tím i světelné vlny přicházející do vašich očí, a mozek se tak přenastaví na fázi odpočinku. Oba aspekty jsou důležité a je potřeba s nimi vědomě počítat a používat je. Jak pro pracovní výkon, tak pro nezbytný odpočinek, který by měl (ideálně spánek, ale relaxace se také počítá) celkem denně zabrat osm hodin.

A pokud již doma vícezdrojové osvětlení máte, zkuste si pohrát s tím, na jakých místech se nachází a kam jeho světlo míří. Co se například stane, když lampičku na skříni běžně mířící jen dolů, otočíte směrem ke stěně, aby ozařovala plochu nebo kout za ní? Nebo jak si můžeme pomoci dnes tak populárními světlenými řetězy k tomu, aby vynikl nějaký kus nábytku či zajímavé místo v bytě?

V Norsku například nechávají vždy také rožnuté světlo na verandě, nebo alespoň svíčku v okně pro ty, kteří by se venku ve tmě například cítili nejistí, nebo se dokonce ztratili, což je velmi milá a užitečná tradice. A to již od počátku zimního období, nejčastěji však plošně také na svátek svaté Lucie, 13. prosince, který většina severských zemí považuje za začátek vánočního času.

Nejen sezónní dekorace

Již byl zmíněné světelné řetězy, které můžeme vnímat nejen jako součást vánočního stromečku, ale jako zimní výzdobu obecně, ale je možné si domů donést i trochu více další zimní radosti. Pokud máte rádi přírodu a k tomu ještě rádi tvoříte, tak v lese a na polích najdete mnoho inspirace k tomu, co můžete jako ozvláštnění svého prostoru použít.

Ať už jsou to šišky nejrůznějších jehličnatých stromů či další plody například seschlé mrazem, podzimně zbarvené listí, jehličnaté ale i zvláštně tvarované listnaté větve, netradičně tvarované kamínky, speciálně pokroucené soušky a mnoho dalšího.

Ze všeho toho můžeme vytvořit jak dekorace na stůl, tak například nad dveře, na okno, do poliček, zavěšené v prostoru na lustru nebo okenním či dveřním rámu. Nebo je můžeme jednoduše zakomponovat jako součást aktuální výzdoby a ozvláštnit jimi fotografie v rámečcích či obrazy na zdech. Připomenout si, jak umí být zima krásná a zároveň silná může být další aspekt toho, abychom se doma cítili útulně a příjemně.

Pokud se nám ale zrovna do ledového království nechce, není nic snazšího než buď využít to, co máme zrovna doma, nebo si případně něco dle našeho vkusu objednat či zajít koupit do vyhřátého obchodu. Jen samotný proces zvažování, jak bychom mohli svůj interiér uzpůsobit tomu, aby vyjadřoval to, jak sami prožíváme a vidíme zimní (nebo jakékoliv jiné sezónní období) je pro naši duši potěšením.

Užívejte si chvíle tvoření a nechte svou duše kreativně a volně vyrábět a přetvořovat prostor tak, aby byl skutečně váš a dovoloval se v něm co nejlépe uvolnit a relaxovat. Obzvláště v zimě je potřeba se o svou psychiku starat, a to nejen tím, že budeme dobře jíst, provozovat klidnější aktivity a držet si nohy v teple.

Podobné články

Back to top button