Být sám sobě šéfem? Výhody i nevýhody podnikání
📝Obsah
Co je podnikání? Definice podle zákona i praktický rozdíl od zaměstnání
Podnikání je podle zákonné definice samostatná činnost provozovaná vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, kdy je cílem vydělat peníze. Podnikatel si může mimo jiné sám určit, v jakém oboru bude podnikat, s kým bude spolupracovat, jaké budou ceny nebo jak bude podnikání fungovat.
Oproti tomu zaměstnanec tyto možnosti nemá, přestože se může třeba i dostat na pozici, kde může mít kontrolu nad některými těmito aspekty, ale nemůže úplně diktovat podmínky nebo přebít slovo svého nadřízeného nebo dokonce majitele.
Podnikatel si sám rozhoduje o tom, jak bude jeho podnikání fungovat, jestli bude sám, založí firmu, nebo má v plánu vybudovat velkou nadnárodní korporaci. Pokud funguje v mantinelech zákona, je vše jen na něm. To s sebou nese obrovskou volnost, ale také stejnou míru zodpovědnosti.
Podnikatel má možnost vydělat nejvíce peněz ze všech, ale také peníze prodělávat. To zaměstnanec obvykle řešit nemusí, a typicky zaměstnanecký poměr probíhá tak, že zaměstnanec odvede svoji práci podle uzavřené smlouvy, za což dostane sjednanou finanční odměnu.
Obě varianty mají něco do sebe, a kdo hledá hlavně jistoty v podobě pravidelného příjmu, je pro něj obvykle lepší zaměstnání, i když s podnikáním koketovat může rozhodně také. Kdo naopak touží po naprosté svobodě, finanční nezávislosti a touze řídit si věci po svém, je zase vhodnějším kandidátem ve sféře podnikání.
Disciplína je prostě základ
Být sám sobě šéfem je na jednu stranu parádní věc, na druhou ale také obrovsky zrádná propast. Každá svoboda znamená také zodpovědnost, a být šéfem znamená na sebe uplést ten nejtvrdší bič. Podnikání nefunguje tak, jak je to někdy zobrazováno ve filmech. Nohy na stole, doutník v ústech, sličná sekretářka po boku a stovky milionů na účtu. To je možná hezká představa, ale realita je jiná.
Podnikatel nad sebou nemá nikoho, kdo by na něj zvyšoval hlas, nebo kdo by ho hnal kupředu. Tento pohon a motivaci musí hledat hlavně sám v sobě. Jsou lidé, kteří budou pracovat od rána do noci každý den, protože jsou prostě takoví. Spojte to s vysokou inteligencí, motivací, energií a trochou štěstí, a máte tu novou nadnárodní korporaci vydělávající desítky miliard ročně. Takový ale není skoro nikdo.
Disciplinovanost je ovšem něco, bez čeho se podnikatel prostě neobejde. Proč vstávat každé ráno z postele a jít pracovat, když se vlastně tak pěkně leží a dneska by byl tak super den na odpočinek, návštěva Ulozto_cz a stažení filmu a relax? Jeden takový den jde přežít, ale zvyknout si na velké pohodlí obvykle znamená pád do podprůměrnosti nebo rovnou cestu na úřad práce.
Koronavirová krize znamená, že mnoho lidí začalo pracovat doma. A doma je prostě tato práce jiná, protože si jde odpočinout nebo prostě skončit dříve, protože na nás zrovna nekouká šéf. Je pro vás tato svoboda příjemná, nebo naopak využíváte každé chvíle, kdy si jde udělat volno?
Je jasné, že zde hraje roli dost faktorů (musíte se starat o děti, nemáte doma prostor nebo klid), ale pokud svoboda domova znamená spíše možnost si od práce ulevit, pustit si stažený film nebo písničku v mp3 a mít pohodu, je také možné, že nad sebou nějakého šéfa potřebujete, protože je to právě on, kdo vás do práce a výkonu žene. Je samozřejmě také možné, že byste při práci na vlastním vydávali daleko vyšší výkony, ale člověk musí svoji sebedisciplínu zhodnotit asi nejlépe sám, nebo s pomocí svého nejbližšího okolí.
Schopnost snášet kalkulované riziko
Jednou z hlavních náplní práce podnikatele je investování. Investované peníze, ať na burze nebo třeba do platu svého zaměstnance, by se v ideálním případě měly vrátit a vydělat ještě něco navíc.
Problém je v tom, že vlastně neexistuje investice, která by na 100 % vždy peníze vrátila a vydělala. Vždy tu hrozí riziko. Obvykle velké riziko znamená možný vysoký výnos, ale také vysokou pravděpodobnost ztráty, naopak nízké riziko většinou je schopné generovat nějaký menší zisk jen s malou pravděpodobností toho, že bude návrat investice menší, nebo že se dokonce o celou investici přijde.
Některé druhy těchto investic se hodí ke spoření nějaké části platu v rámci finanční gramotnosti a zaopatření se na stáří, ale pro podnikatele jde vlastně o alfu a omegu všeho. Čas a investované peníze by se měly vrátit, ale někdy se to prostě nestane. Může to znamenat také to, že tento člověk pracuje a pracuje, a na konci měsíce nebo třeba celého roku, má v důsledku svého podnikání méně peněz.
Znovu si můžeme ukázat na koronavirovou krizi. Restaurace, bary, hospody, fitness centra, kina, divadla a spousta dalších odvětví, prodělává. Není jejich chyba, že tento virus přišel na svět, a není jejich chyba, jaká opatření vláda zavedla nebo nezavedla. Podnikání jim rozhodně nevynáší tak jako dříve, nebo mnohem častěji prodělávají peníze.
S přehnanou prací hrozí i syndrom vyhoření
Svoboda nepracovat znamená také svobodu to přehnat. Pokud jste zaměstnaní, tak práce typicky končí v předem stanovený čas. Každý den je vyhrazená doba na práci, ale před nebo po této době se po zaměstnancích zase tolik nečeká, respektive se prostě počítá s tím, že mají volno.
Volno a odpočinek jsou ale důležité aspekty. Je potřeba někdy nabrat síly, zregenerovat se, nebo prostě zapřemýšlet. Podnikatel tohle musí velmi pečlivě balancovat, protože práce vlastně nikdy nekončí. Vždycky jde udělat více, vždycky jde něco někam posunout, zlepšit nebo zkusit něco nového. Může se tak snadno stát, že namísto disciplíny v tom začít každý den pracovat bude důležitější najít disciplínu také někdy skončit a starat se o soukromý život, své tělo, mysl, nebo se prostě jít pobavit.
Syndrom vyhoření není dobré brát na lehkou váhu, protože se nečekaně může přikrást ke každému z nás.
V tomto ohledu je dobré opravdu vyhradit čas, a zjistit, co je naše hranice. Jsme schopni pracovat 4 hodiny denně? 8 hodin? 12? Přes jakou hranici bychom neměli nikdy jít? Jaký by měl být náš průměr? Umíme vypnout, i když se válíme na dovolené u pláže a máme relaxovat? Neexistuje jednoznačná odpověď, kolik je to nejsprávnější číslo nebo kolik se máme věnovat tomu, co nás baví, ale měli bychom si vyhradit čas a trochu zaexperimentovat, hlavně v relativním mládí, kdy to, že něco někde přeženeme, můžeme ještě docela dobře odpružit, aniž bychom se zhuntovali.
Podnikání z pláže? Možné to je, ale děje se to jen zřídka
Dnes už tyto reklamy zase tolik nefrčí, ale ještě před pár lety jsme mohli často narazit na reklamy se „zaručenými tipy“ na podnikání, kdy stačilo mít u sebe notebook, a vlastně všechno ostatní bylo jednoduché. Tyto tipy se ale prakticky určitě týkaly něčeho jako:
- Ruletové systémy
- Binární opce
- Zakoupení softwaru/systému, který vydělával za nás
Nebo jiné bezpracné činnosti, která vydělávala obrovské peníze, a se kterou se daný autor dělil, protože měl už sám vyděláno dost.
Všechny tyhle činnosti, které lákaly na zisk s notebookem na klíně a koktejlem v ruce, jsou podvod. Za úspěšným podnikáním vždy stojí práce, a nikdo nebude dávat zaručený recept na zisk jen tak. Ani ti nejlepší podnikatelé vám přesně neřeknou, co přesně máte dělat, krok po kroku, abyste zaručeně vydělávali, natož pak aby to bylo bez práce.
Díky moderním technologiím a možnosti podnikat na internetu, samozřejmě podnikání z pláže v úvahu teoreticky přichází, ale pokud vám někdo bude tvrdit, že je to standard, tak se vás snaží podvést, nebo sám někdy někde náhodně vyhrál jackpot v loterii, ale o podnikání neví nic.
Nápady na předmět podnikání
Nápad podnikání je ošemetná záležitost. Jakýkoliv nápad, který byste se zde dozvěděli, není zrovna originální, a rozhodně nejde o zaručený způsob. Základem při výběru podnikání je být k sobě upřímný/á, zhodnotit zcela bez emocí své silné a slabé stránky, a zaměřit se na zhodnocení těch silných, aniž by ty slabé měly nějaké větší slovo v tom, jak se vám daří.
Máte analytickou mysl, umíte to s technologiemi a nevadí vám sedět u počítače? Tvorba software/programování by mohlo být přesně to, co vás naplní.
Jste spíše kreativci a nebaví vás naprosto přesně dodržovat sady pravidel? Programování asi nebude váš šálek čaje
Ať už se rozhodnete jakkoliv, je opravdu zásadní vědět, v čem jste dobří, v čem průměrní, a v čem hrozní. V každé kategorii bude hned několik činností. Nevíte si rady? Zeptejte se těch, co vás opravdu znají.
Informací je na internetu obrovské množství. Zjistěte, co by vás bavilo, v čem byste mohli třeba i něco vydělat, a pokud vás napadne něco opravdu skvělého, co ještě neexistuje, tak jděte do toho!