Metadata ve fotografiích - praktický pomocník nebo bezpečnostní riziko?
📝Obsah
Co jsou metadata?
Metadata jsou doslova data o jiných datech, a v praxi se může tento typ dat nacházet vlastně všude. Pokud se ale bavíme o digitálním světě, tak jsou do doplňující informace v digitálních souborech. Z uživatelského hlediska jsou typicky tato metadata neviditelná a nepotřebná, ale jsou velmi běžnou součástí různých souborů, v dnešní době jsou velmi často součástí fotografií.
Metadata ve fotografiích mohou dodávat informace o typu zařízení, které fotografii vyhotovilo, datum, nastavení fotoaparátu, ale také GPS souřadnice a mnoho dalšího. Přímo ve fotografii tyto informace nevidíme, pokud se pouze díváme na obrázek, ale v digitálním souboru jsou přítomna.
Typicky rozdělujeme metadata ve fotografiích na 3 základní typy, ale metadata se mohou nacházet i v jakýchkoliv jiných typech souborů, ať jde o Wordovské dokumenty, textové soubory nebo cokoliv jiného.
- Mohlo by se vám hodit: Jak hromadně přejmenovat fotky a soubory zdarma
EXIF (Exchangeable Image File Format)
Základní informace, které do fotografie zapisuje přímo fotoaparát. Může jít o data typu:
- výrobce a model fotoaparátu
- expoziční hodnoty fotky (čas závěrky, clona objektivu, ISO)
- použitý objektiv a ohnisková vzdálenost
- nastavení blesku
- datum a čas vyhotovení fotografie
- rozlišení
- GPS souřadnice (ty mohou zapisovat třeba telefony, které mají GPS modul)
- mnoho dalšího v závislosti na výrobci fotoaparátu
IPTC (International Press Telecommunication Council)
Tyto informace přináší další informace nad rámec EXIFu, a přidávat je může jak fotoaparát, tak třeba editory fotografií:
- informace o copyrightu
- autor fotografie
- popis fotografie
- klíčová slova nebo štítky
XMP (Extensible Metadata Platform)
Možné rozšíření a jiný zápis metadat, typicky do souboru. Výhoda je, že se metadata o více fotografiích mohou udržovat v jednom souboru, a pak měnit na jednom jediném místě.
Jak se podívat na metadata fotografií
Nejjednodušší je se podívat přímo ve Windows:
- Klikněte pravým tlačítkem myši na fotografii a vyberte Vlastnosti
- Přejděte na záložku Podrobnosti
- Zde vidíte uložená metadata, viz příklad v obrázku
Jak vidíte, ve fotografii, která byla náhodně stažená z internetu, stále zůstaly informace o typu a modelu fotoaparátu i informace o nastavení.
Metadata v přehlednější formě můžete zobrazit i v grafických programech. Třeba ve velmi oblíbeném programu IrfanView otevřete fotografii, zmáčkněte na klávesnici klávesu i, tedy informace, a poté si jen vyberete, jestli chcete vidět EXIF nebo IPTC data (která můžete rovnou také upravovat).
K čemu metadata slouží
Pro fotografy jsou metadata velmi užitečným pomocníkem. Mohou si řadit fotky, využívat metadata v grafických programech, ale také se poučit o tom, s jakým nastavením byla fotka pořízena, a pak stejné postupy aplikovat i u své tvorby. Při tisku fotografií se metadata také hodí, protože si z nich umí tiskárna vybrat optimální nastavení pro tisk.
Robustní grafické programy nebo zkušení fotografové pak také mohou na základě těchto dat poradit, proč se fotografie nepovedla a kde je prostor ke zlepšení. Je fotka přesvětlená? EXIF data okamžitě poradí, kde byla chyba.
Metadata tak rozhodně mají své využití a dává naprostý smysl je ukládat. Asi ale nepřekvapí, že mohou také obsahovat informace, které sdílet určitě nechcete, a které by někdo mohl třeba také zneužít.
Metadata mohou představovat bezpečnostní riziko
Fotografie mohou obsahovat řadu informací, jako třeba vaše GPS souřadnice, které je pak možné pouze zadat třeba do Google Map, a ihned je vidět, kde jste byli. kombinaci s datem pořízení fotografie také kdy přesně jste tam byli. Někdy to nemusí vadit, ale jindy mohou toto být zcela důvěrné informace.
Obecně platí, že metadata by měla sloužit hlavně pro vás a vaši potřebu, a ne pro sdílení informací, které nikdo nepotřebuje vědět. Pokud tedy fotografie sdílíte třeba na sociální sítě, je vždy dobré metadata nejdříve vymazat.
Některé tyto sdílecí sítě metadata mažou automaticky, protože jsou to nadbytečná data, která zabírají prostor, ale není dobré na toto spoléhat. Naopak různé sítě mohou tato metadata využívat třeba k zacílení reklamy nebo obecně šmírování, co, kdy, kde a s kým děláte. Tedy nic, do čeho by sociální sítě měly strkat nos.
Jak vymazat metadata z fotografií
Nejjednodušší je použít již zmíněný program IrfanView:
- Otevřete fotografii, u které chcete smazat metadata
- Zmáčkněte Ctrl + S, případně v menu klikněte na File > Save
- Objeví se okno, kde si vyberete, kam se má soubor uložit, v jakém formátu a jak se bude jmenovat
- Objeví se také okno s možností zachování nebo naopak vymazání metadat. Pokud chcete metadata vymazat, odškrtněte tyto položky, jak je vidět na obrázku:
- Soubor uložte, čímž se metadata vymažou