Je legální si stáhnout film nebo seriál z internetu?
📝Obsah
Vysokorychlostní internet vytvořil nové trhy
S vysokorychlostním připojením k internetu, které je dnes velmi levné a dostupné komukoliv a prakticky po celém světě, není zase tak překvapivé, že se prakticky veškerý obsah přesouvá právě na tuto síť. Není problém cokoliv uložit, ale také stáhnout odkudkoliv. Nosit s sebou všechna data už tak nedává moc smysl, protože je prostě jednodušší a rychlejší k nim přistupovat online.
To v zásadě znamená také to, že služby typu Netflix, Spotify, HBO GO nebo YouTube a podobné zcela převálcovaly prodeje filmových nebo hudebních disků. Je prostě pohodlnější si pustit film nebo písničku online, než mít obrovskou sbírku, která sice může vypadat impozantně, ale pro mnohé může také zabírat spoustu místa a vlastně se ani časově moc nevyplatí jít si pro disk a pustit si film nebo album. Je mnohem rychlejší si vše najít online a okamžitě pustit.
Trh se stahováním zdarma
S vysokorychlostním internetem se ale také objevil nový trh, a to sbírky filmů, seriálů, hudebních alb, her nebo čehokoliv jiného, které je možné stáhnout a používat bez zakoupení (dále ve článku tomuto budeme říkat nelegální obsah). Je to na jednu stranu pohodlné, na druhou stranu je jasné, že jde minimálně z morálního hlediska o velmi hraniční činnost. Můžeme se bavit o tom, jestli tento trh tvůrcům škodí, protožepřeci jen si užíváme jejich díla zdarma bez placení, nebo pomáhá. Na film se třeba podíváme zdarma, ale můžeme si pak třeba legálně zakoupit DVD nebo Bluray, případně film doporučíme někomu, kdo by se o něm nikdy nedozvěděl. Tak či onak bez zhlédnutí z nelegálního zdroje by měl autor nulový zisk, zatímco takhle má nějakou šanci, že mu se mu do kapsy nějaká korunka přikutálí.
Jak je to ale s legalitou a je možné, že vás někdo bude popotahovat za to, že jste si film/seriál/písničku/cokoliv jiného stáhli, nebo naopak nasdíleli? Podíváme se na varianty toho, jak jde stahovat a jak je to s legální stránkou. Podotýkáme, že tyto informace jsou zcela orientační a že zodpovědnost za stahování obsahu nesete zodpovědnost vždy vy.
Sdílení obsahu s autorskými právy je nelegální vždy
Začneme tím nejjednodušším, a to sdílením. Kdykoliv sdílíte film, seriál, knihu, hru, software nebo cokoliv, k jejímuž šíření je potřeba licence, tak porušujete zákon. Tato data nesmíte sdílet a nahrávání tohoto obsahu na internet je trestné.
Toto asi nijak zvlášť nepřekvapí a sdílením nebo dokonce vyděláváním na tomto obsahu byste se mohli dostat do problémů. Je pravda, že tento obsah sdílí poměrně hodně lidí, ale pořád je to něco, na co si rozhodně dávejte pozor. Čtěte na další odstavec, protože sdílet můžete, i když o tom třeba nevíte nebo to nebyl váš záměr.
Pozor dávejte na stahování přes torrenty
Velmi oblíbeným způsobem stahování obsahu jsou torrenty. Ty fungují ve zkratce tak, že na velkém množství počítačů na internetu se nachází soubor, který chcete stáhnout. Za použití speciálního programu (nejpoužívanější je uTorrent) se pak k těmto počítačům připojujete a soubor stahujete z řady míst současně. Soubor se tedy nenachází jen na jednom místě, ale stahujete ho od kohokoliv, kdo dává k tomuto souboru přístup a nabízí ho ke stažení. Pokud nikdo takový není, soubor pak přes torrenty nestáhnete. V praxi se tak tento způsob hodí u velmi oblíbených nebo nových souborů.
Pro identifikaci souborů potřebujete malé soubory s příponou .torrent. Existuje řada webů, které se specializují na sdílení těchto souborů, nejznámější je pak The Pirate Bay, ale existuje jich opravdu hodně. Stažení probíhá tak, že si na webu najdete soubor, který chcete, stáhnete si soubor .torrent, ten otevřete oním programem a stahujete. Je to velmi snadné, ale jak nadpis napovídá, není to moc bezpečné.
Stahování přes torrenty je samo o sobě zcela v pořádku. Mohou se takto sdílet libovolné a třeba i zcela legální soubory, a tento způsob se může používat třeba ve firemních sítích. Problém je se stahováním nelegálního obsahu. Při stahování totiž sami soubor na nějakou dobu sdílíte, a sdílet můžete přestat až ve chvíli stažení. V praxi jste se tak na nějakou dobu stali šiřiteli nelegálního obsahu, i když vám šlo pouze o stažení. Kdyby tedy někdo opravdu chtěl, mohl by vás za stahování přes torrenty popotahovat, což je rozhodně velmi nepříjemné, i když opravdu velmi nepravděpodobné, zvlášť pak za použití VPN.
Jak je to stahováním přes Uložto, Hellspy a podobných?
Ke stahování je možné použít také služby, které jsou přímo dělané na stahování nebo sdílení obsahu. Jde o nejznámější službu Ulozto_cz, ale také Hellspy, Fastshare a mnohé další. U těch si vyberete soubor a stahujete. Nikdy tak nic nesdílíte a pokud na Ulozto_cz stahujete film, písničku nebo cokoliv jiného, tak můžete být na 99% v klidu. Zodpovědnost za sdílení těchto souborů nese ten, kdo soubor na web nahrál, případně pak služba samotná, přestože stanovisko České protipirátské unie se od tohoto názoru liší, viz článek níže.
V praxi můžete z internetu stahovat cokoliv, co tam někdo jiný umístil. Zodpovědní jste až ve chvíli, kdy sami soubor sdílíte, což může být třeba přes již zmíněné torrenty. Když ale pouze stahujete, tedy nic nenahráváte, tak jste prakticky jistě z obliga. Co se čistě stahování pro osobní potřebu týče, tak nemáme žádné vyjádření soudu, které by stanovilo precedent. Teoreticky tedy i pouhé stahování může nakonec být trestáno, protože vlastně stahujeme soubor, který byl vytvořen nelegálně, ale v praxi u nás ani v okolních státech nic takového vyhledáváno nebo trestáno není.
K soudům míří společnosti nabízející nelegální obsah, případně i jednotlivci, kteří tyto služby provozují nebo vytvářejí a šíří nelegální kopie, ale kvůli stažení souboru pro osobní potřebu, přestože byl tento soubor vytvořen porušením autorských práv, si vrásky dělat nemusíte. I kdyby bylo stahování teoreticky proti zákonu (což není úplně jisté, že tak opravdu je), tak je tolerováno a nijak se nestíhá. Stejný názor má i Česká pirátská strana a její předseda Ivan Bartoš, který opakuje, že stahování i sdílení odkazů není zločin.
Proto jestli chcete nějaký film, hudbu nebo cokoliv jiného stahovat, nejlépe uděláte, když se vyhnete torrentům, které se od běžného stahování v principu liší, a použijete rovnou služby k tomu dělané. Služeb je hodně, jsou zadarmo i bez registrace a omezení se typicky týká pouze rychlosti stahování, které můžete obejít díky nějakému zpravidla velmi levnému způsobu, jak vše stahovat plnou rychlostí.
STAHUJTE Z ULOŽTO ZDARMA BEZ REGISTRACEShrnutí legálnosti stahování
Obecně se můžete řídit poučkou, že stahovat můžete cokoliv, sdílet ale jen legální soubory. Pozor je potřeba si dávat na torrenty, kdy během stahování také sami soubor sdílíte, což může být problém. Využívání služeb typu Ulozto.cz, Hellspy, Fastshare a podobných pouze ke stahování (tedy sami nelegální obsah nenahráváte), je v pořádku.
Stejně tak by mělo být zcela v pořádku sdílení odkazu. Když tedy někomu pošlete odkaz na Ulozto se souborem, tak by to mělo být v pořádku. Říkáme „mělo by“, protože tento případ se u soudu ještě neřešit a jsou různé výklady i názory, jestli tomu tak skutečně je. V praxi ale existuje řada webů, které přesně díky tomu fungují a nabízí pouze odkazy, respektive vkládají videa z jiných webů, které jsou v zahraničí, asi jako když někdo na svůj web vloží video z YouTube. Sám video nemá, ale jen nabízí odkaz na zdroj, přestože jde na onom webu rovnou video i zhlédnout.
Stanovisko České protipirátské unie
Na stránkách ČPU se můžeme dočíst, že i stahování filmů a dalších materiálů ze služeb typu Ulozto.cz může být protiprávní:
Stahování, tedy zhotovení kopie pro osobní potřebu, je za určitých podmínek legální. Předně se musí jednat o dílo již zveřejněné a kopii si musí zhotovit ten, jehož osobní potřebě bude sloužit. Zároveň však takové jednání nesmí být v rozporu s běžným způsobem užití díla a ani jím nesmí být nepřiměřeně dotčeny oprávněné zájmy autora (§ 29 odst. 1 aut. zák.), a dále takové jednání nesmí být v rozporu s dobrými mravy (§ 3 obč. zák.). Soubory, které různé osoby ukládají na filehostingové služby jako je RapidShare či Uloz.to však nebyly zhotoveny se souhlasem nositele práva a jsou sdělovány veřejnosti protiprávně; stahování z těchto serverů proto nesplňuje třetí jmenovanou podmínku, protože se jedná a stahování z nelegálních zdrojů v návaznosti na protiprávní jednání jiných osob. Navíc, opakované a masivní stahování z nelegálních zdrojů nesplňuje ani jednu z uvedených podmínek, a jedná se proto dokonce o více závažné protiprávní jednání.
https://www.cpufilm.cz/faq.html
Náš názor je takový, že ČPU takovéto stanovisko logicky musí zastávat. Nemáme tu ale žádný precedent, kdy by někdo byl skutečně za pouhé stahování jakkoliv trestán. Pokud by skutečně bylo protiprávní pouhé stahování, tak by služby typu Uložto a mnoho dalších byly dávno zavřeny. Realita je ale taková, že tyto služby fungují a dokonce mají sídlo přímo v České republice, tedy se ani nevyhýbají českým regulacím a nesnaží se jakkoliv obcházet český zákon.
Stahování různých autorských děl v masivním měřítku a za účelem obohacení, tedy například přeprodávání těchto kopií nebo jejich promítání třeba v restauraci nebo v kině, protiprávní je, a pravděpodobně bude i nějaká škoda vymáhána. Co se týče stahování pro čistě soukromé účely, tak by stahování mělo být v pořádku, přestože zatím neznáme případ, kdy by soud rozhodl tím nebo oním způsobem, a to i když ČPU zastává stanovisko jiné.
Článek ovšem neberte jako poradnu ohledně práva, ale jaké náš soukromý názor. Znovu opakujeme, že soud zatím v tomto případě nijak nerozhodl, takže situace může být jiná. Pokud se situace změní, vše aktualizujeme přímo ve článku.