Sociální sítě

Snapchat – jak funguje tato sociální síť a proč je tak oblíbená?

Snapchat je další sociální sítí pro mladé

Je pravda, že Snapchat u nás zatím nedosahuje takové popularity, jako řekněme tradičnější sociální sítě jako Facebook, Twitter nebo Instagram, ale to rozhodně neznamená, že jde v celosvětovém měřítku o malého hráče. Podobně jako TikTok jde o síť, která se designem i funkcemi zaměřuje hlavně na mladé publikum, i když si své příznivce najde samozřejmě i u starších 25 let.

O co u Snapchatu vlastně jde? Jak název napovídá, jde o bleskovou formu komunikace, která probíhá zejména formou obrázků. Dokonce i hlavní stránka vám vždy otevře fotoaparát vašeho chytrého telefonu, abyste mohli okamžitě pořídit fotky toho, co právě prožíváte.

Ono pořizování nebo obecně chatování navíc opravdu probíhá formou „tady a teď“. Zprávy se totiž po přečtení mažou, pokud si je sami neuložíte nebo neoznačíte tak, aby vám zůstaly viz funkce na konci článku. V minulosti se prostě nežije, důležitá je pouze přítomnost.

Snapchat také oddělil obsah, který jste sami chtěli, tedy typicky to, co posílají přátelé, a obsah od vydavatelů, který vás třeba zase tak moc nezajímá. To je velmi příjemná změna třeba oproti Facebooku, kdy na zdi vidíte vlastně jeden velký pelmel všeho, kdy se míchají fotky nebo příspěvky přítel, nabídky obsahu a stránek, ale také čistě sponzorovaný obsah plný reklamy na všechno možné.

Navigace ve Snapchatu

Snapchat nabízí několik stránek, na které se dostanete gesty nebo posunutím obrazovky. Hlavní stránka je už zmíněný foťák. Snadno hned vyfotíte nebo natočíte, co chcete, a rovnou fotky nebo videa opatříte různými filtry nebo doplňky.

Při přejetí prstem doprava se dostanete na stránku, kde máte své přátele. Můžete si je naimportovat z kontaktů nebo různě popřidávat přes přezdívky. Zde s přáteli chatujete, posíláte fotky a vše možné.

Při přejetí doleva se dostanete na stránku s příspěvky vydavatelů. Najdete tu všechny možné zprávy nebo novinky.

Další funkce a jak se k nim dostat najdete ve videu:

Kde si stáhnout Snapchat

Snapchat si stáhnete do chytrých telefonů se systémy Android nebo iOS (tedy v zásadě do všech moderních chytrých telefonů).

Snapchat pro Android najdete ZDE Snapchat pro iOS najdete ZDE

Přehled funkcí Snapchatu

Zdá se, že každá sociální síť má svůj vlastní jazyk. Pojďme se podívat na klíčovou terminologii Snapchat, kterou potřebujete vědět, abyste pochopili, jak používat Snapchat pro podnikání.

Snap

Snap je obrázek nebo video, které odešlete prostřednictvím aplikace jednomu nebo více svým přátelům. Video může mít délku maximálně 10 sekund. Snímky se smažou, jakmile je uvidí všichni příjemci, pokud je však nepřidáte do svých Stories. V takovém případě zmizí po 24 hodinách. Neotevřené snímky jsou po 30 dnech smazány.

Stories

V sekci Stories na Snapchatu jsou fotografie a videa, které byste chtěli sdílet se všemi svými přáteli na Snapchatu.

Custom Stories

Vlastní příběhy umožňují skupinám vytvářet příběhy společně. Můžete se rozhodnout vytvořit skupinový příběh, který umožňuje konkrétním lidem přispívat snímky, nebo příběh na základě vaší lokace, který umožňuje vašim přátelům – a přátelům přátel – přispívat snímky do příběhu, pokud jsou na konkrétním místě.

Snapstreak

Pokud se s kamarádem navzájem Snapnete během 24 hodin po tři po sobě jdoucí dny, jste na Snapstreak. Vedle jména vašeho přítele uvidíte emodži plamene s číslem, které udává, po kolik dní jste tuto sérii udrželi. Chaty se nezapočítávají do Snapstreaks.

Filter

Filtr Snapchat je zábavný způsob, jak vylepšit vaše snímky přidáním překrytí nebo jiných speciálních efektů. Filtry se mohou měnit na základě zvláštních událostí nebo svátků, polohy nebo denní doby.

Snapchat Lens

Snapchat Lens vám umožňují přidávat animované speciální efekty na vaše fotografie nebo videa. Na rozdíl od filtrů si Snapchat Lens nastavíte už při pořizování snímku.

Geofilter

Jedná se o filtry jedinečné pro vaši aktuální polohu. Chcete-li povolit Geofiltry, musíte zapnout svou polohu v Snapchatu.

Snapcode

Snapcodes jsou jedinečné kódy ve stylu QR, které můžete skenovat a přidávat přátele nebo přistupovat k funkcím a obsahu na Snapchatu. Každému uživateli je automaticky přiřazen Snapcode účtu a můžete vytvořit další Snapcodes, které odkazují na jakýkoli web.

Chat

Snapchat je verze chatu pro individuální a skupinové chaty. Zprávy po zobrazení zmizí.

Memories

Memories je funkce fotoaparátu, která zálohuje vaše snímky a příběhy. Ze vzpomínek můžete do svého příběhu přidat starší snímky.

Stránka Friends

Přejeďte prstem doprava z obrazovky fotoaparátu a najděte tuto stránku, která obsahuje „přátele, se kterými chcete mluvit, když s nimi chcete mluvit“, na základě algoritmu Snapchat. Zde najdete všechny chaty a příběhy vašich přátel.

Stránka Discover

Na stránku Sidcover se dostanete přejetím prstem doleva z fotoaparátu. Discover zobrazuje příběhy vydavatelů a dalších autorů, včetně těch, které jste odebrali a těch, které by vás mohly zajímat na základě algoritmu Snapchat.

Snap Map

Přichytávací mapa zobrazuje vaši polohu a umístění všech vašich přátel, takže můžete vidět, co se právě děje tam, kde jste. Chcete-li získat přístup k mapě Snap Map, přitáhněte k sobě prsty na obrazovce.

Kontextové karty

Kontextové karty používají informace od partnerů Snapchatu, jako jsou Tripadvisor a Foursquare, k poskytnutí dalších informací o místě zmíněném v Snapu, nebo vám umožňují provádět akce, jako je rezervace jízdy nebo rezervace stolu na večeři. Ke kontextovým kartám se dostanete přejetím prstem nahoru po Snap nebo Story.

Bitmoji

Bitmoji je ikona karikatury, která vás představuje. Od chvíle, kdy Snapchat koupil aplikaci Bitmoji, implementuje Bitmoji v celé síti, včetně Snapcodes (které dříve obsahovaly skutečné fotografie známé jako selfie Snapcode).

Podobné články

Back to top button