Bezpečnost

Spyware – co to je, jaké jsou příznaky a jak se bránit

Spyware je jedním z typů škodlivého softwaru, který na svém počítači nebo jiném zařízení rozhodně nechcete. Jak název napovídá, spyware je navržen tak, aby sledoval vaše chování a využíval tyto informace třeba k uhádnutí vašeho hesla. Podívejte se na všechno, co potřebujete vědět o spywaru a ochraně soukromí.

Co je to spyware?

Spyware v poklidu funguje na vašem zařízení, shromažďuje informace a odesílá je hackerům. Může také skenovat vaše soubory, instalovat další spyware, upravovat nastavení internetu a otevírat vrátka k dalšímu škodlivému softwaru. Hackeři instalují spyware z mnoha důvodů:

 • Informace o vašem online chování se mohou hodit obchodníkům
 • Hacker může krást informace o vaší platební kartě, získat hesla nebo jiné soukromé údaje
 • Hacker může získat fotografie nebo videa přes webkameru
 • Může jít i o špehování zaměstnanců

Spyware navíc funguje tak, že by si ho uživatel neměl všimnout. Čím déle může fungovat bez povšimnutí, tím větší šance, že pro útočníky získá nějaké údaje, které se mohou hodit k pozdějšímu útoku.

Druhy spywaru

Bankovní trojské koně

Bankovní trojský kůň předstírá, že je legitimní a neškodná aplikace. Hackeři mohou vytvořit falešnou přihlašovací stránku banky a zachytit vaše údaje, aniž byste měli sebemenší představu.

Stalkerware

Stalkerware je navržen tak, aby ukradl informace GPS, textové zprávy, fotografie, kontakty, historii procházení a hovorů. Existuje spousta snadno použitelných aplikací, které si na zařízení oběti může nainstalovat kdokoli i téměř bez technických znalostí, ať už jde o žárlivého partnera či partnerku, obchodního partnera nebo zaměstnavatele.

Převzetí kontroly nad internetovým prohlížečem

Útočník změní nastavení internetového a začne vás bombardovat nechtěnými reklamami. Také vás špehuje na pozadí, shromažďuje údaje o vašich online zvycích a prodává je obchodníkům. Tento prohlížeč může také snadno napadnout další malware.

Keyloggery

Keyloggery zaznamenávají stisknutí kláves, aby získaly informace, jako je jméno, adresa, hesla nebo finanční podrobnosti. Keyloggery se běžně používají ke sledování internetových aktivit dětí nebo zaměstnanců.

Jak zjistit, jestli máte na svém zařízení spyware

Spyware se dobře maskuje a je těžké si ho všimnout. Dávejte si pozor na tyto příznaky:

 • Otravuje vás více reklamy a vyskakovacích oken
 • Bez vašeho přičinění se změnila domovská stránka vašeho prohlížeče
 • Zařízení je pomalé nebo padá
 • Objevují se nové ikony aplikací
 • Prohlížeč vás přesměrovává na stránky, které jste nechtěli navštívit

Jak odstranit spyware

Chcete-li najít spyware v systémech Android, iOS, macOS nebo Windows, postupujte podle těchto doporučení:

 • Odpojte se od internetu, aby spyware nemohl hackerům posílat žádné informace
 • Restartujte zařízení v nouzovém režimu. Tím se spustí systém bez spuštění programů třetích stran
 • Zkontrolujte, všechny programy, a ty, které jste neinstalovali, odstraňte – doporučujeme na jiném zařízení kontrolovat, zda nejde o systémové programy, které jsou pro chod zařízení důležité
 • Spusťte antivirový program
 • Změňte svá hesla
SPRÁVCEHODNOCENÍWEB
ExpressVPN

Hodnocení

NordPass NAJDETE ZDE

Jak zabránit spywaru, aby se na vaše zařízení dostal

Neklikejte na podezřelé odkazy nebo reklamy

Spyware má mnoho podob: jako přílohu e-mailu, vyskakovací okno nebo odkaz. Pokud něco vypadá podivně, pravděpodobně to tak je. Neklikejte na nic podezřelého, a pokud na webu začnou vyskakovat podivná vyskakovací okna typu „Vyhráli jste nový iPhone, klikněte sem“ a podobná, okamžitě odejděte. Chcete-li riziko minimalizovat, můžete do svého prohlížeče přidat blokování automaticky otevíraných oken.

Aktualizujte svůj systém

I když je lákavé odkládat aktualizace, nedoporučujeme vám to dělat. Vývojáři neustále zlepšují zabezpečení opravou chyb zabezpečen, které hackeři hledají. Pokud používáte starou verzi operačního systému nebo antivirového software, je pravděpodobné, že pachatelé již o jeho nedostatcích vědí a mohou je použít proti vám.

Nestahujte soubory z podezřelých zdrojů

Při stahování souborů z internetu buďte opatrní – můžete si stáhnout nepříjemné překvapení. Hackeři mohou k souborům připojit spyware, nahrát je jako návnadu a trpělivě čekat, až přijdete. Internet je zaplaven svobodným softwarem, což je vlastně způsob, jak se dostat do vašeho systému.

Používejte antivirový software

Počítače, telefony a tablety mají integrované bezpečnostní funkce. Pokud však chcete zvýšit své zabezpečení, doporučujeme nainstalovat antivirový software a pečlivě sledovat stav zařízení.

Podobné články

Back to top button