Koktejl

Poprvé na túru? Čtyři rady pro začátečníky

Sponzorovaný článek

Hory jsou krásné. Hory jsou fantastické. A hory jsou náročné. Lákají nás v zimě, lákají nás v létě. Ne každý je ale odkojený terénem a divočinou. Pro ty, kteří by chtěli s poznáváním krás hor a s horskou turistikou teprve začít, máme několik rad.

Dobře se připrav

Túra začíná mnohem dříve než prvním krokem ze dveří. Trasu je třeba nejprve dobře naplánovat. Dnes, v době internetu a moderních technologií, je to hračka. Tu nejlepší cestu můžeš najít na internetových fórech, v článcích, v turistických a cestovatelských aplikacích nebo v aplikacích mapových. Zjistit si potřebné informace o terénu, délce trasy nebo převýšení je tak otázka pár minut.

Přidej ale ještě minutu navíc a zkontroluj si on-line aktuální situaci. Určitě tě bude zajímat, jaké bude počasí. Déšť, vítr i slunce mohou být na horách zrádné. O nízkých teplotách na hřebenech ani nemluvě. A nezapomeň ani zkontrolovat, zda jsou všechny stezky otevřené a v bezpečném stavu. S tím ti pomohou už zmíněné mapové aplikace.

Správně se obleč

Už víš, jak na túře bude, tak si s sebou vezmi to správné oblečení. Musí být pohodlné a přizpůsobené podmínkám, které očekáváš. Základem je vhodná obuv. Tenisky nech doma a nazuj opravdové turistické boty. V lehčím terénu oceníš lehké nízké a pohodlné, v tom těžším budeš rád za oporu pevných vysokých bot. Neboj se, že bys nesehnal ty pravé. Nabídka je dnes široká a zavedené značky nabízejí skutečně kvalitní zboží. Doporučit můžeme třeba značku Salewa, jejíž nabídku najdeš na https://sportano.cz/boty-salewa/damska-obuv-salewa.

I oblečení zvol podle terénu a předpovědi počasí, kterou jsi zkontroloval před chvílí. Bavlněné triko a vlněný svetr nech doma. Rychleschnoucí a prodyšné moderní funkční materiály ti nabídnou úplně jiný zážitek z turistiky. Ani v létě přitom nezapomínej na lehkou bundu proti větru. Ve vrcholových partiích a při sestupu se ti bude hodit.

V zimě naopak vrstvi. Prodyšné, hřejivé, krycí – v tomto pořadí je to správně. Buď ale připravený i na to, že se počasí může zhoršit a propocené věci zdaleka tolik nehřejí. Termotričko navíc se určitě vejde a při zpáteční cestě udělá radost.

Procházka v přírodě
Foto: Pixabay

Dobře se vybav

Oblečením a obuví ale seznam potřebného vybavení nekončí. Na svou první celodenní túru určitě nemusíš brát spacák, karimatku nebo vaření. Rozhodně ale nedělej hrdinu a nezapomeň na jídlo a pití. Svačina by měla být lehká, ale energeticky bohatá. Rychlé cukry pro případ krize určitě ve spíži nenechávej. A mysli i na správnou hladinu hydratace. Měj dostatek vody a pravidelně pij, i když nemáš pocit žízně. Vodu můžeš nahradit iontovým nápojem nebo čajem. Slazené limonády sice dodají energii, ale pocit žízně zahání podstatně hůře.

A kam s tím vším? No přece do batohu. Ani na tom se nevyplatí šetřit. Zvol lehký, pevný, s odvětrávanými zády a širokými ramenními popruhy. Hlavně ti musí dobře sedět. Zbytečně velký nebo naopak malý batoh také nejsou tím pravým ořechovým. Jestli chceš doporučit nějakou kvalitní značku, zkus třeba Deuter. Kompletní nabídku najdeš na https://sportano.cz/turisticke-batohy-a-tasky/trekove-a-turisticke-batohy/batohy-deuter.

Respektuj přírodu

A můžeme vyrazit. Míříš do divočiny, a tak se chovej jako zvíře. A protože nebudeš sám, tak jako stádové zvíře. To tedy znamená: Buď ohleduplný k přírodě i k ostatním turistům. Dodržuj pravidla, zákazy a varování. A nezapomínej ani na to, že bys měl zanechat přírodu tak, jak jsi ji našel. Přesně tak se zvířata chovají. Nic nenič, nic si nenos domů. Fotka úplně stačí. Uvidíš, že se pak budeš do hor rád vracet.

Podobné články

Back to top button