Bezpečnost

Jak vyexportovat uložená hesla z Google Chrome

O ukládání hesel do prohlížečů, výhodách i nevýhodách, jsme psali tady. Obecně platí, že jde sice o velmi pohodlný způsob, jak ukládat hesla, ale internetový prohlížeč rozhodně není žádný trezor, kde by byla hesla v naprostém bezpečí. Pokud by se někdo dostal k vašemu počítači, tak mu k zobrazení hesel stačí znát heslo nebo PIN k počítači, což může být i velmi primitivní 4místné heslo, dík kterému se dostane ke všem dalším heslům.

V praxi to tak možná dává smysl u PC, které máte doma a opravdu nikam ho nenosíte a které je i dobře zaheslované, a ke kterému se fyzicky nikdo nedostane. Stále ale platí, že hacker se může k vašemu počítači dostat vzdáleně, a k heslům pak má snadný přístup. Pokud byste takto ukládali hesla na notebooku, která s sebou nosíte i ven, tak se vždy vystavujete riziku, že počítač někdo ukradne. Kromě ztráty notebooku pak musíte ještě řešit změnu hesel, a to je ještě ten lepší případ, kdy to stihnete dříve, než zloděj.

Mnohem lepší je používat správce hesel, kteří jsou přímo k tomu určeni a nabízí daleko lepší zabezpečení i v případě, že se někdo dostane k vašemu počítači. No jo, ale teď máte uložené desítky hesel v Google Chrome, které rozhodně nechcete přepisovat do jiného programu. Naštěstí hesla můžete z Chrome vyexportovat do tabulky se seznamem hesel, kterou pak jen nahrajete do správce hesel. Celá operace tak naštěstí trvá jen asi 2 minuty.

SPRÁVCEHODNOCENÍWEB
ExpressVPN

Hodnocení

NordPass NAJDETE ZDE

Zde je postup, jak exportovat hesla z Chromu

Otevřete Chrome. Klikněte na tříbodovou ikonu na panelu nástrojů a vyberte možnost „Nastavení“

  1. V sekci „Automatické vyplňování“ klikněte na „Hesla“
  2. Najděte sekci nazvanou „Uložená hesla“. Klikněte na ikonu se třemi tečkami vedle ní. Zobrazí se rozevírací nabídka. Klikněte na „Exportovat hesla…“
  3. Než budete moci exportovat hesla, musíte zadat heslo do počítače. Jakmile ho zadáte, stiskněte „OK“.
  4. Chrome se vás nyní zeptá, kam chcete uložit soubor obsahující všechna vaše hesla. Vyberte umístění a klikněte na „Uložit“.

Gratulujeme! Úspěšně jste exportovali svá hesla z Chromu. Tento soubor nyní můžete použít k importu hesel do zabezpečeného správce hesel. Soubor poté smažte a rozhodně ho nikam neukládejte nebo neposílejte. Jde o vysoce citlivé údaje!

Zakázání správce hesel v prohlížeči Chrome

K dispozici je také praktická možnost deaktivovat vestavěného správce hesel prohlížeče Chrome. Po deaktivaci si Chrome přestane pamatovat nebo automaticky vyplňovat některá z vašich uložených uživatelských jmen a hesel, takže můžete pohodlně použít správce hesel, který tuto službu zastane bezpečnějším způsobem, ale stále stejně pohodlně, jako jste byli zvyklí.

  1. Otevřete Chrome. Na panelu nástrojů klikněte na ikonu se třemi tečkami a poté klikněte na „Nastavení“.
  2. Klikněte na „Hesla“.
  3. Nyní uvidíte dvě možnosti: „Nabídnout uložení hesel“ a možnost deaktivovat „Přihlásit se automaticky“. Vypnutím modrého přepínače vypnete oba.

Nyní jste úspěšně deaktivovali správce hesel prohlížeče Chrome. Chrome si vaše hesla nebude pamatovat a přestane je automaticky vyplňovat na navštívených webech.

Proč byste si nikdy neměli ukládat hesla v Chromu nebo jiných prohlížečích

Dnes máme hesla téměř ke všemu a jejich zapamatování je prakticky nemožné, zvláště když jsou složitá. Kromě toho nikdo také nechce zadávat své heslo ručně, když za vás navíc může těžkou práci udělat šikovná funkce automatického vyplňování. Pokud však webový prohlížeč, jako je Chrome, Safari nebo Firefox, může ukládat vaše hesla, vystavujete se riziku.

Existuje velmi dobrý důvod, proč varujeme před důvěřováním prohlížečů pomocí vašich hesel. Pokud jste byli například nakaženi trojským koněm, útočník by mohl mít přístup ke všem vašim heslům bez vašeho vědomí. Ve skutečnosti by mohly být k dispozici ke koupi na dark webu právě teď.

Podobné články

Back to top button