1Password aneb Jedno heslo vládne všem
📝Obsah
Kolik hesel si člověk musí pamatovat?
Věřím, že každý uživatel internetu se nejednou dostal do situace, kdy se po dlouhé době vrátil na nějakou stránku, která vyžaduje přihlášení, a příštích několik minut strávil zkoušením různých variant všech svých hesel.
Pokud člověk neúspěšně vyčerpá všechny varianty svých obvyklých hesel, následuje v lepším případě ponižující kliknutí na „Zapomněl jsem heslo“, a čekání na e-mail s heslem novým. V horším případě buď stránka tuto funkci nenabízí vůbec, nebo následuje ještě depresivnější snaha si vzpomenout, jakou odpověď jsem tehdy nastavil na otázku „Jaké bylo křestní jméno vaší třídní učitelky na základní škole?“. Pokud se těmto situacím chcete vyhnout, doporučuji zvážit pořízení aplikace 1Password (1heslo).
Co je 1Password?
Nápad aplikace 1Password je elegantní a jednoduchý. Co takhle mít pouze jedno silné heslo, skrze které bych se mohl přihlásit na všechny svoje účty? Pokud je z bezpečnostních důvodů vhodné mít pro každý účet unikátní a silné heslo, a zároveň má dnes každý uživatel internetu alespoň 4 různé účty (velice konzervativní odhad), vyplouvá na povrch zjevný problém zapamatovatelnosti, respektive právě fakt, že se hesla budou pamatovat dost špatně.
Aplikace 1Password nabízí jednoduché a bezpečné řešení. Pro aplikaci si poctivě zvolíte silné heslo, a v aplikaci si přidáte všechny své přihlašovací údaje pro různé stránky, aplikace atp., a od této chvíle se v podstatě budete muset přihlásit pouze do aplikace 1Password, která obstará veškeré ostatní přihlašování.
Jak 1Password funguje?
1Password je hojně využívaný a důvěryhodný program, který si za vás zapamatuje všechny přihlašovací údaje, ale zároveň k těmto citlivým informacím nikoho nepustí. Uživatelské rozhraní je příjemné a přehledné, zpravidla postačí jedno kliknutí pro přihlášení k libovolné službě. Pokud jde o nějakou výjimku či zvláštnost, je třeba provést kliknutí dvě – „kopírovat“ z 1Password a „vložit“ do požadovaného okénka.
Jediné, na co je samozřejmě třeba dávat pozor, je, abyste nenechali někde na veřejném místě svůj otevřený notebook se zapnutým (a přihlášeným) 1Passwordem. To by však stejně neměl dělat nikdy nikdo, bez ohledu na způsob zabezpečení. Můj kolega například přihlašování do svého 1Password kombinuje heslo se čtečkou otisku prstu, čímž se (alespoň částečně) chrání proti eventualitě, že se někomu podařilo vysledovat jeho heslo. Obecně je dvoufaktorová autorizace dobrý nápad pro všechny případy. Navíc fakt, že aplikaci 1Password používá přes 60 000 podniků, sám o sobě vypovídá o jeho kvalitě a spolehlivosti.
Pro koho je 1Password vhodný?
Je nutné zmínit, že aplikace není zdarma, nabízí pouze bezplatné zkušební období. Licence stojí podle verze, kterou zvolíte, tři až osm dolarů měsíčně. Je pak na každém, aby zhodnotil, jestli se investice vyplatí. Pokud počítač používáte pouze ve volném čase jako hobby, a nikoliv k práci, nejspíše nebudete mít takové množství účtů, a žádný z nich možná ani nebude tak důležitý, aby se zakoupení aplikace vyplatilo.
Na druhou stranu, když na počítači pracujete každý den, a účtů máte mnoho, přičemž některé mohou být extrémně důležité (například administrátorské, správcovské), bude pro vás 1Password jako dar z nebes. Já osobně jsem se s 1Password setkal, když jsem začal pracovat pro softwarovou firmu jako vývojář. Dříve jsem měl zhruba 7 různých osobních účtů (e-mailové schránky, sociální sítě, e-shopy atd.), ale s novou pozicí k tomu přibyly 3 různé VPNky, 2 databáze, a několik nových programů. Když si spočítáme počty přihlašovacích údajů a zohledníme okolnost, že firemní údaje si kvůli bezpečnosti skutečně nemohu zapsat do textového souboru na ploše, nebo na papírek nalepený na obrazovku, je nasnadě, že 1Password je pro mě zcela nezbytný.